Fotowoltaika

Jest kilka czynników, które mają wpływ na to, ile energii zostanie wyprodukowane z 1 kWp w przypadku instalacji fotowoltaicznej.
Aby udzielić odpowiedzi na tytułowe pytanie, podajemy kluczowe elementy, o których należy pamiętać, jeśli chcemy w naszej firmie zainstalować panele fotowoltaiczne i pozyskiwać energię elektryczną możliwie niskim kosztem.

Czym jest sprawność instalacji fotowoltaicznej?

Zacznijmy od prostej definicji. Sprawność paneli fotowoltaicznych to zdolność instalacji do przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną.

Im wyższa sprawność, tym lepsze efekty osiągają moduły fotowoltaiczne. Dlatego czasami mówi się również o efektywności modułów fotowoltaicznych, zaś tego typu pojęć używamy zamiennie.

Informacja o sprawności instalacji to tak naprawdę wiedza, jaka jest możliwa osiągalna moc własnej instalacji fotowoltaicznej oraz ilość wytwarzanej energii.

W nazwie, jaką noszą panele słoneczne często uwzględnia się liczbę wskazującą, jaką maksymalną moc mogą one uzyskiwać. Tak zwana moc szczytowa jest wyrażana w jednostce Wp lub kWp (watt peak, kilowatt peak).

Wpływ materiału na instalację fotowoltaiczną

Najważniejszy element własnej instalacji fotowoltaicznej to materiał, z jakiego zostały wykonane same ogniwa fotowoltaiczne. Te, które wykorzystują krzem monokrystaliczny, osiągają sprawność całej instalacji w przedziale 18-22%, podczas gdy polikrystaliczne maksymalnie 18%.

Ogniwa monokrystaliczne

Wytwarza się je z najlepszej klasy krzemu, przez co są bardziej wydajne. Ze względu na ich wysoką sprawność, mniej paneli wymaganych jest do wygenerowania energii dla przedsiębiorstwa, firmy, zajmują więc znacznie mniejszą powierzchnię. Kolejną zaletą jest ich wysoka trwałość.

Pamiętaj, ogniwa monokrystaliczne to sprawność większa nawet o 4%!

Powłoka antyrefleksyjna

Powłoki antyrefleksyjne, podobne do tych stosowanych w okularach do czytania, mogą umożliwić pochłanianie większej ilości światła przez ogniwa fotowoltaiczne i w ten sposób zwiększyć uzysk energii.

Warunki atmosferyczne a instalacja PV

Wbrew temu co się może wydawać, wysoka temperatura powoduje spadek wydajności instalacji fotowoltaicznej. Natomiast pochmurna pogoda, czy zima nie sprawiają, że nie działają i nie dostarczają energii elektrycznej.

Fotowoltaika do sprawnego działania potrzebuje promieni słonecznych, a nie ciepła, a wiatr czy niskie temperatury chłodzą moduły, co korzystnie wpływa na ich efektywność.

instalacja PV

System fotowoltaiczny a skrajne temperatury

Upał i ekstremalne nasłonecznienie skutkuje przegrzewaniem się ogniw i diametralnym spadkiem sprawności ogółu urządzeń wchodzących w skład instalacji.

Co prawda zimą duży opad śniegu może obniżyć jej sprawność, ale nachylenie dachu lub/i montowanie ogniw pod kątem 30-40 stopni potrafi skuteczne temu zaradzić.

Co ma największy wpływ na to, jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Najważniejszy do wysokiej sprawności wcale nie jest poziom nachylenia dachu, ale promienie słoneczne i sposób montażu. Natężenie promieniowania słonecznego w Polsce przypadającego na 1 m² płaszczyzny waha się średnio pomiędzy 950 – 1150 kWh/m2 w zależności od lokalizacji.

Moc instalacji fotowoltaicznej

Oznacza to, że z systemu o nominalnej mocy 1 kW można w Polsce w optymalnych warunkach uzyskać około 900 – 1200 kWh energii elektrycznej rocznie. W zależności od położenia geograficznego różnica może być zatem naprawdę spora.
Oczywiście istnieją także miejsca, gdzie nasłonecznienie regionalnie jest znacznie większe. Dobra wiadomość? Prawdopodobnie, z uwagi na zmiany klimatyczne, będzie praktycznie wszędzie stopniowo wzrastało.
Atlas daje nam orientacyjne wyniki. Dokładne wyliczenia dla danej lokalizacji osiągniemy za pomocą profesjonalnego narzędzia, jakim jest program PV Sol.

Gdzie najlepiej pozyskiwać energię słoneczną?

Promieniowanie słoneczne jest największe w północno – zachodniej części kraju przy nachyleniu 30 st. Kierunek południowo-zachodni przy kącie montażu paneli wynoszącym ok. 30 st. dałby roczny poziom promieniowania słonecznego na poziomie 95% możliwego maksymalnego poziomu.

instalacja fotowoltaiczna

Projekt a opłacalność fotowoltaiki

Aby zapewnić osiągnięcie maksymalnej efektywności instalacji fotowoltaicznej, wymagane jest wykonanie szczegółowego projektu zawierającego dobór paneli, dobór falownika, sposobu montażu i innych elementów składowych.

Jak mierzyć poziom nasłonecznienia?

Za pomocą Global Solar Atlasu: https://globalsolaratlas.info/map możesz sprawdzić nasłonecznienie i hipotetyczny uzysk z różnej wielkości instalacji, od domowej przez przemysłową, aż po farmę gruntową.

Dzięki temu zyskasz wstępne rozeznanie, co do tego, ile energii da Ci Twoja instalacja solarna.

Dla porównania, w centralnej Polsce to ok: 1097.0 kWh/kWp rocznie, na południu Francji 1337.3 kWh/kWp rocznie, zaś w okolicach Londynu 1020.8 kWh/kWp rocznie.

Dowiedz się więcej o instalacji PV dla Twojej firmy

Jeżeli czujesz, że Twoja organizacja może zużywać mniej energii, generować niższe koszty oraz być bardziej efektywna i przyjazna, to zwróć się do nas po sprawdzone know-how.