Ulga mocowa

W ostatnim czasie pogłębiająca się inflacja, zmiany w polityce międzynarodowej i widmo zmian pokryzysowych zaprowadziły nas na skraj przepaści. 

Mowa tu o przepaści między dotychczas znanymi cenami a tym, co czeka nas w niedalekiej przyszłości. Do podwyżek żywności, paliwa i usług doszła również nowa opłata mocowa. Sprawdź, ile wyniesie nowa stawka za energię w 2022 roku.

opłata mocowa

Zgodnie z przewidywaniami, ceny za dobra, a w tym paliwa, gaz i prąd wyraźnie wzrosły. Już dziś widzimy, że galopująca inflacja i marże wręcz pożerają nasze pieniądze. 

I choć w przypadku prądu dotychczas były to wyłącznie zapowiedzi, to dziś wszystko jest już jasne. Nowa stawka za opłatę mocową “uderzy” w Polaków z przyjściem 2022 r.

O ile wzrośnie cena prądu? Tego dowiesz się poniżej.

Zmiany cen energii elektrycznej na rynkach międzynarodowych

Energia elektryczna i jej wartość pośrednio uwarunkowana jest sytuacją na rynkach międzynarodowych. Oznacza to, że wahania stawki zauważalne są w całej Europie.

Nie mniej jednak, choć ogólnoświatowy trend wskazuje na wzrosty, to w Polsce różnica jest nad wyraz znacząca.

Tak wyglądały zmiany cen za energię elektryczną w ostatnich 3 latach:

oplata mocowa

O ile wzrośnie cena prądu w Polsce w 2022 roku?

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ogłosił nową stawkę opłaty mocowej, która zacznie obowiązywać w 2022 r.

Opłata została podniesiona o 35% i będzie wynosić 102,60 zł (zamiast dotychczasowych 76,20 zł). Godziny jej naliczania nie uległy zmianie i będzie pobierana między 7 a 22 w dni robocze. 

Szczegóły dotyczące tej zmiany można znaleźć pod tym linkiem Komunikat PURE.

Opłata mocowa — czy w Polsce jest najdrożej?

Choć 35-procentowy wzrost i cena na poziomie 102,60 zł to liczby nienapawające nas optymizmem, to sytuacja w innych krajach Europy nie jest lepsza.

Aktualnie Polska jest krajem z najniższą ceną w Europie – nadal w wielu Państwach naszego kontynentu ceny są znacznie wyższe.

Świetnie obrazuje to poniższa grafika:

ceny energii elektrycznej

Opłata mocowa — co dla przedsiębiorców oznacza nowa stawka?

Taka stawka opłaty mocowej, w połączeniu z rekordowymi cenami energii na giełdzie, sprawia, że w 2022 r. dla wielu firm rachunki za energię wzrosną co najmniej dwukrotnie.

Dziś oferty za energię przebijają barierę 500zł/MWh i cena ciągle rośnie.

To wyraźny znak, że oszczędna polityka energetyczna w dużych przedsiębiorstwach będzie miała kluczowy wpływ na ich dochód.

W ostatnim czasie liczba telefonów i próśb o pomoc w zakupie energii, ograniczeniu zużycia, przeprowadzeniu inwestycji w OZE, skłoniła nas do pilnego przygotowania zestawu szkoleń, umożliwiających samodzielne zarządzanie tym obszarem.

opłata mocowa

W najbliższych dniach przedstawimy ofertę dołączenia do grupy roboczej, w której każdy wypracuje samodzielnie strategię działania dla swojego przedsiębiorstwa, pod okiem doświadczonych ekspertów. 

Jeśli chcesz do niej dołączyć, skontaktuj się z nami.

Umów się na konsultacje z ekspertem i oszczędź

Zmianę cen prądu można było przewidzieć. Jednak czy widząc takie przesłanki, każdy się na nią przygotował? Niekoniecznie.

Zatem jeśli Twoje przedsiębiorstwo znalazło się w sytuacji bez wyjścia i chcesz przedyskutować bieżące działania, zapraszam na bezpłatne konsultacje.

Pamiętaj, lepiej umówić się od razu. Liczba godzin jest ograniczona.

Kliknij i umów się na konsultacje