Ulga mocowa

Wraz z dniem 1 września 2021 r. wejdzie w życie nowelizacja Ustawy o rynku mocy, która wprowadza długo wyczekiwaną ulgę mocową.

To właśnie dzięki uldze od opłaty mocowej możliwe będzie obniżenie rachunków za energię elektryczną nawet o 23%.

ulga od opłaty mocowej

Opłata mocowa, wcześniejsze regulacje

Ustawa z dn. 8 grudnia 2017 r. powołała do życia tzw. rynek mocy, który jest zabezpieczeniem na okoliczność niestabilności krajowego systemu elektroenergetycznego. Zawarte w ustawie rozwiązania prawne, skierowane do producentów energii elektrycznej, mają na celu zachęcenie ich do inwestycji w stabilne moce wytwórcze.

W ten sposób ustawodawca chce zagwarantować nieprzerwane dostawy tego medium.

Funkcjonowanie rynku mocy związane jest z dodatkowymi, niemałymi, kosztami, szacowanymi na ponad 15 mld zł w ciągu najbliższych 3 lat. Jak można się spodziewać, pokryją je wszyscy odbiorcy energii elektrycznej.

Z tego powodu od 1 stycznia 2021 r. na rachunkach za energię elektryczną, w części zawierającej opłaty dystrybucyjne, pojawiła się nowa pozycja, tzw. opłata mocowa.

Wysokość opłaty mocowej

Jej wysokość ustalana jest każdego roku i w przypadku przedsiębiorstw w 2021 r. wynosi 76,20 zł, doliczane do każdej zużytej MWh, pobranej z sieci w dni robocze, w godzinach od 7 do 22. Przy konsumpcji energii na poziomie 10 GWh w tym okresie doby (na przestrzeni roku), sama opłata mocowa spowoduje wzrost wydatków aż o 762 tys. złotych.

wysokość opłaty mocowej

Nowelizacja ustawy o opłacie mocowej

Od stycznia 2021 r. trwały prace nad nowelizacją ustawy o rynku mocy, która miała wprowadzić możliwość ograniczenia wolumenu energii, od której naliczana byłaby opłata mocowa.

Prace zostały zakończone, a sama nowelizacja ogłoszona w dn. 18.08.2021 r. w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie 1 września 2021 r.

Wspomniany mechanizm ograniczania wolumenu energii, od której nalicza się opłatę mocową, oparty jest na wielkości różnicy średniego zużycia energii elektrycznej w godzinach 7-22 i średniego zużycia tego medium w pozostałych godzinach doby (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy).

Ulga miałaby przysługiwać tylko tym przedsiębiorstwom, w przypadku których zużycie w godzinach objętych opłatą mocową nie będzie większe niż 15% w odniesieniu do pozostałej części doby (we wspomniane powyżej dni).

Trzy poziomy ulgi w opłacie mocowej od energii elektrycznej

Nowelizacja przewiduje trzy poziomy „rabatu” – 17%, 50% oraz 83%.

Na przykład firma, która zobowiązania z tytułu opłaty mocowej wyniosłyby 100 tys. zł przez rok, w zależności od tego, ile energii pobiera w danej części doby, może zapłacić 83 tys., 50 tys. lub 17 tys. złotych. Albo też pełną kwotę, jeżeli jej zużycie w godzinach szczytowych i poza nimi jest wyraźnie różne.

Podsumowując – im bardziej spłaszczony profil zużycia energii elektrycznej przez całą dobę, tym mniej będzie firmę kosztować opłata mocowa.

jakie przedsiębiorstwa skorzystają z ulgi od opłaty mocowej

Jakie przedsiębiorstwa skorzystają z ulgi od opłaty mocowej?

Z ulgi skorzystają przede wszystkim te, pracujące całą dobę, np.:

A co z pozostałymi?

Nie można wykluczyć, że profil zużycia będzie pasował do kryteriów przyznawania ulgi. Ponadto są też sposoby na równomierne rozłożenie konsumpcji energii przez całą dobę. Nie należy z góry zakładać, że nie spełnia się warunków wskazanych w ustawie.

Kiedy będzie naliczana ulga od opłaty mocowej?

Pora spojrzeć w kalendarz. Ulga w opłacie mocowej naliczana będzie w odmiennych terminach dla różnych grup odbiorców:

Jaki wniosek?

Wynika z tego, że niektóre przedsiębiorstwa będą mogły znacznie szybciej skorzystać z możliwości obniżenia swoich rachunków.

Przy czym należy pamiętać, że każdy podmiot ma pewien wpływ na swój profil zużycia i sposób jego wyliczania na potrzeby ulgi. Warto więc dowiedzieć się więcej i skorzystać z takiej szansy.

Zapisz się na bezpłatną konsultację online o uldze mocowej z ekspertem

mniejsze koszty zużycia energii elektrycznej

Chcesz zyskać możliwie wysoką ulgę i oszczędzić na kosztach zużycia energii elektrycznej?

Potrzebną wiedzę o uldze mocowej możesz zyskać na jednej konsultacji online, w trakcie której będziemy mogli porozmawiać o Twojej firmie i konkretnej uldze dla niej.

Nie musisz znać się na wszystkich obowiązujących przepisach, wszystko krok po kroku przystępnie Ci wytłumaczę. W trakcie naszej konsultacji poruszę m.in. tematy takie jak:

Zapisz się na bezpłatną i niezobowiązującą konsultację online!
Sam wybierasz dogodny dla siebie termin: https://grune.pl/konsultacje/